Your webbrowser is outdated and no longer supported by Microsoft Windows. Please update to a newer browser by downloading one of these free alternatives.

Sana Tereyağ Aromalı Ayçicek Yağı (Sıvı Yağ - 1 Litre) Ürünü

Upfield olarak en büyük önceliğimiz tüketicilerimizin sağlığı olup; yaptığımız her işin merkezinde Kalite ve Ürün Güvenliği yer almaktadır. 1 Mart 2022 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı web sitesinde “Kamuoyuna Duyurulur” başlığı altında taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdalar listesinde Sana Tereyağ Aromalı Ayçicek Yağı (Sıvı Yağ - 1 Litre) Ürünü yer almasının sebebi, Mayıs 2020’de Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri tarafından piyasadan alınan numunelerinin test edilerek “Türk Gıda Kodeksi Bitki Adı ile Anılan Yağlar” tebliğine uygun bulunmamasıdır.

Sana Tereyağ Aromalı Ayçicek Yağı (Sıvı Yağ - 1 Litre) ürününün söz konusu test sonuçları tüketicilerimiz için herhangi bir sağlık ve güvenlik endişesi oluşturmamaktadır. Ürünün test sonuçlarının yukarıda bahsi geçen tebliğde belirtilen sterol ve yağ asidi kompozisyonu bakımından farklı olduğu ve ürün isimlendirme kuralları ile uyumsuz olduğu tespit edilmiştir. Bu bildirim doğrultusunda gerçekleştirilen inceleme ve araştırmalar neticesinde ürüne içerik olarak Omega 3 yağ asidi, Kampasterol ve Brassikasterol bakımından daha zengin olan kanola yağının istemeden karıştığı tespit edilmiştir.

Söz konusu ürün sadece tek bir müşterimiz için pilot proje kapsamında kısıtlı miktarda üretilmiş olup, ürün ilgili müşteri raflarından ve stoklarından derhal gönüllü olarak geri çekilmiş, ürünün üretimi ve dağıtımı Temmuz 2020 itibari ile durdurulmuş ve tüketicilerin yanlış yönlendirilmesini engellemek için ürün satıştan kaldırılmıştır.

Halihazırda pazarda olan ve dağıtımı yapılan tüm Sana bitkisel margarin ürünlerimizin Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı mevzuat ve standartlarla tam uyumlu olduğunu, tespit edilen bu uygunsuzluğun pazardaki ve dağıtım kanallarımızdaki mevcut Sana bitkisel margarin ürünlerini ve partilerini etkilemediğini tüketicilerimize ve müşterilerimize garanti ederiz.
Diğer sorularınız için www.upfield.com/contact web sitemiz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


 • Neden hileli ürünleri satıyorsunuz? Sana Tereyağ Aromalı Ayçicek Yağı (Sıvı Yağ - 1 Litre) ürününüz Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı web sitesinden kamuoyuna duyurulur başlığı altında taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdalar listesinde yer alıyor.
  Sana Tereyağ Aromalı Ayçicek Yağı (Sıvı Yağ - 1 Litre) ürünü üretim ve satışı Temmuz 2020’de durdurulmuştur.
 • O zaman bu ürün bu yıl, yani 2022 yılında, neden taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdalar listesinde listelendi?
  Bu listeleme, isimlendirme kurallarına uyumsuzlukla ilgili olarak Mayıs 2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarafımıza iletilen konuyla ilgilidir. Gündeme getirilen bu konu tüketicilerimiz için herhangi bir sağlık ve güvenlik endişesi oluşturmamaktadır. Tüketicileri herhangi bir yanlış yönlendirmeye maruz bırakmamak için, bu ürünün üretim ve satışını Temmuz 2020’de durdurduk.
 • Sana Tereyağ Aromalı Ayçicek Yağı (Sıvı Yağ - 1 Litre) ürünü hala market raflarında mevcut mudur?
  Sana Tereyağ Aromalı Ayçicek Yağı (Sıvı Yağ - 1 Litre) ürünü market raflarında mevcut değildir veya dağıtımı yapılmamaktadır.
 • Diğer Sana margarin ürünleri de bu durumdan etkilendi mi?
  Marketlerde ve distribütörlerdeki diğer Sana margarin ürünlerinin Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan mevzutlar ve standartlar ile tam uyumlu olduğundan emin olabilirsiniz. Tarım ve Orman Bakanlığı web sitesinden kamuoyuna duyurulur başlığı altındaki ilgili listede yer alan ürünün (Sana Tereyağ Aromalı Ayçicek Yağı (Sıvı Yağ - 1 Litre)) üretim ve dağıtımı Temmuz 2020’de durdurulmuştur. İlgili liste diğer Sana ürünleri veya partileri için geçerli değildir.